52 Tydzień Kultury Beskidzkiej

W dniach 25.07-02.08. 2015 roku na scenach Bielska-Białej,  Istebnej, Jabłonkowa, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia,  Szczyrku, Ujsół, Wisły i  Żywca odbywał się 52 Tydzień Kultury Beskidzkiej. Festiwal, którego jednym ze sponsorów był Etno Bank Spółdzielczy – to największa w kraju i jedna z największych w świecie  imprez folklorystycznych.

W dniach 25.07-02.08. 2015 roku na scenach Bielska-Białej,  Istebnej, Jabłonkowa, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia,  Szczyrku, Ujsół, Wisły i  Żywca odbywał się 52 Tydzień Kultury Beskidzkiej. Festiwal, którego jednym ze sponsorów był Etno Bank Spółdzielczy – to największa w kraju i jedna z największych w świecie  imprez folklorystycznych.

W ramach TKB można było uczestniczyć w wielu imprezach towarzyszących, takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu, czy Wystawa „Zbójnicy Beskidzcy” w Szczyrku. Organizatorami TKB byli: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy  Istebnej, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia,  Szczyrku, Ujsół, Wisły i  Żywca oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.

W ramach FESTIWALU FOLKLORU GÓRALI POLSKICH W ŻYWCU Złote Żywieckie Serce zdobył Zespół Regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej Zdroju za program „U Wojciecha sypło ziorno”. Srebrne Żywieckie Serce otrzymał Zespół Regionalny „Grojcowanie” z Wieprza (II nagroda), który to nie dawno obchodził swoje XX-lecie, za program „Po odpuście”. Brązowe Żywieckie Serce (III nagroda) przypadło Zespołowi Pieśni i Tańca „Żywczanie” z Żywca, za „zabawę w karczmie po powrocie Staśka z Ameryki”. Nagrody zespołom wręczyli Leszek Miłoszewski – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Dodatkową nagrodę dla najlepszego zespołu z Beskidów, Puchar Redaktora Naczelnego „Kroniki Beskidzkiej” otrzymali „Grojcowianie” z Wieprza. W tym roku widzowie m.in. w Żywcu mieli okazję zobaczyć prawdziwe gwiazdy muzyki folk: Tekle Klebetnice (z wokalistką Anną Adamowską) oraz zespół „Wałasi” – w którym oprócz słynnego Zbigniewa Wałacha, grają dwie osoby związane z Żywiecczyzną – wokalistka i skrzypaczka Marta Matuszna oraz basista Rafał Bała.

Na estradzie w Szczyrku uroczyste i jubileuszowe koncerty zaprezentowały m.in. szczyrkowskie zespoły: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Klimczok” (30-lecie) oraz Góralski Zespół Pieśni i Tańca „Ondraszek” (50-lecie). Gratulujemy udanych Jubileuszów. Należy wspomnieć o udanych występach słynnych szczyrkowian Antoniego I Rafała Gluzów, którzy w(odbywającym się na dziedzińcu żywieckiego zamku)konkursie  kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach, w ramach 46 Festiwalu Folkloru Górali Polskich zdobyli: Złote Żywieckie Serce w kategorii „Kapele” (kapela ANTONIEGO GLUZY ze Szczyrku), I miejsca w kategorii „Soliści Instrumentaliści” (RAFAŁ GLUZA – trąbita, okaryna, piszczałka wielkopostna, skrzypce) orazI miejsce w kategorii „Mistrz i uczeń – śpiewak (ANTONI GLUZA).

W kategorii „Soliści -Instrumentaliści” dwa równorzędne I miejsca zajęli: JÓZEF BYRTEK z Pewli Wielkiej (skrzypce), KAMIL WOJTYŁA z Żabnicy (heligonka). W kategorii „Soliści-Śpiewacy” cztery równorzędne I miejsca zdobyły: ZOFIA SORDYL z Korbielowa, JÓZEFA SORDYL z Korbielowa, BARBARA BIEGUN ze Świnnej, ANNA DUNAT z Pewli Wielkiej. Dwa równorzędne II miejsca otrzymali: ANNA FOJA z Sopotni Małej, JULIANNA ADAMEK z Pewli Wielkiej. W kategorii „Mistrz i uczeń – Instrumentalista” I miejsca zdobył: m.in. PRZEMYSŁAW FICEK z Jeleśni. Gratulujemy.

 Swoją kulturę w ramach tegorocznego TKB pokazali m.in. Maorysi z Nowej Zelandii, Ukraińcy, Serbowie (laureaci MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ FOLKLORYSTYCZNYCH W WIŚLE), Czesi, Brazylijczycy, Francuzi, Bułgarzy oraz wiele polskich zespołów, w tym „Jodełki” z Radziechów i „Ziemia Żywiecka”  z Żywca.

 

Mamy nadzieję na równie udane prezentacje w roku przyszłym.

 

 

Foto: Lucjan Cynarski

top