55 Tydzień Kultury Beskidzkiej

W dniach od 28 lipca do 5 sierpnia 2018 roku na  estradach – w Żywcu, Szczyrku, Wiśle, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu odbywały się koncerty w ramach 55 Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To największa, najstarsza i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna mająca swoje miejsce w kalendarzu światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

W ramach 55 TKB, oprócz prezentacji na pięciu głównych estradach, odbywały się również inne cykliczne imprezy, tj. 24 Festyn Istebniański w Istebnej, 49 Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, 29 Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu, 71 Gorolskię Święto w Jabłonkowie, 40 Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach.
W każdej z miejscowości w których umieszczone są główne estrady, w jednym z pierwszych dni TKB, odbywa się barwny korowód zespołów – uczestników, który jest widowiskiem na długo zapadającym w pamięć.


Tydzień Kultury Beskidzkiej jest świętem folkloru, sztuki ludowej, ale przede wszystkim tańca, śpiewu i muzyki z wielu różnych regionów świata. Impreza jest wspaniałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową, ale również do zapoznania się z różnorodną i często orientalną kulturą innych państw i narodów.
Jednym ze sponsorów TKB w Żywcu był ETNO Bank Spółdzielczy.
W 49 Festiwalu Folkloru Górali w Żywcu wzięło udział 25 zespołów.
Były to:
– ZESPÓŁ REGIONALNY PIEŚNI i TAŃCA PODEGRODZIE Z PODEGRODZIA – z programem „Powrót parobków z jarmarku godniego”
– PODHALAŃSKI ZESPÓŁ GÓRALSKI HARNASIE IM. ANIELI GUT-STAPIŃSKIEJ Z SUCHEGO – z programem „Odwiedziny na sałasie w holak”
– ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY KIYRPECKI Z ŁĄCKA – prezentujący „Ocepiny Marysi”
– ZESPÓŁ REGIONALNY ZBYRCOK Z JUSZCZYNA – przedstawiający program „Mira”
– ZESPÓŁ REGIONALNY GROJCOWIANIE Z WIEPRZA – przedstawiający program „Skubacka”
– ZŁOTNICKI ZESPÓŁ GÓRALI CZADECKICH DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ZE ZŁOTNIKA
– z programem „Potańcówka odpustowa”
– ZESPÓŁ REGIONALNY BRENNA IM. JÓZEFA MACHA Z BRENNEJ – prezentujący program „W Szczepóna u Moskałów”
– REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA LACHY Z NOWEGO SĄCZA – prezentujący program „Zrękowiny”
– ZESPÓŁ REGIONALNY JURKOWIANIE Z JURKOWA – przedstawiający „Wesele jurkowskie”
– ZESPÓŁ REGIONALNY SŁOPNICZANIE ZE SŁOPNIC – prezentujący program „Obigrowka”
– ZESPÓŁ REGIONALNY GÓRALE ŁĄCCY Z ŁĄCKA – przedstawiający program „Wesele łąckie”
– REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA LIPOWIANIE Z LIPOWEJ – z programem „Pierzyniec u Jakubca”
– ZESPÓŁ REGIONALNY PRZYSZOWIANIE Z PRZYSZOWEJ – z programem „Dożynki we dworze w Przyszowej”
– REGIONALNY ZESPÓŁ SPOD KICEK Z MORDARKI – prezentujący program „Cysorz dziś chodoków do włojska werbuje”
– ZESPÓŁ REGIONALNY KIJOM WORCI Z PISARZOWEJ – przedstawiający scenkę związaną z powitaniem nowo wyświęconego kapłana, który przyjeżdża do rodzinnej parafii
– ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŁASTIWOCZKA Z PRZEMKOWA – przedstawiający program „Drużbiwsky weczer”
– ZESPÓŁ REGIONALNY ŚWARNI ŁOJCE Z SADKU-KOSTRZY – z programem „W niedzielo pło majówce”
– UCZELNIANY ZESPÓŁ GÓRALSKI MŁODE PODHALE Z NOWEGO TARGU
– przedstawiający program „Zielone Świątki”
– ZESPÓŁ REGIONALNY SKALNIK Z KAMIONKI WIELKIEJ – prezentujący zwyczaj kolędowania
– ZESPÓŁ REGIONALNY ISTEBNA Z ISTEBNEJ – przedstawiający program „Na muzyce”
– ZESPÓŁ REGIONALNY MYSTKOWIANIE Z MYSTKOWA – z programem „Muzyka na śmigurt”
– ZESPÓŁ REGLE IM. J. JĘDROLA Z PORONINA – prezentujący program „Zielone Świątki na Podhalu”
– ZESPÓŁ REGIONALNY LIMANOWIANIE Z LIMANOWEJ – z programem „Śmiguśne słomioki”
– ZESPÓŁ REGIONALNY SŁOPNICKI ZBYRCOK ZE SŁOPNIC – prezentujący program „Śmiguśne słomioki”
– ZESPÓŁ REGIONALNY JAKUBKOWIANIE Z ŁOSOSINY DOLNEJ – przedstawiający program „Żniwa”.

Laureaci konkursu:
„Złote Żywieckie Serce”
UCZELNIANY ZESPÓŁ GÓRALSKI MŁODE PODHALE Z NOWEGO TARGU
„Srebrne Żywieckie Serce”
REGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA LIPOWIANIE Z LIPOWEJ
„Brązowe Żywieckie Serce”
ZESPÓŁ REGIONALNY ISTEBNA Z ISTEBNEJ

Wyróżnienia:
ZESPÓŁ REGIONALNY PIEŚNI i TAŃCA PODEGRODZIE Z PODEGRODZIA – za dobrą muzykę
i śpiew Lachów Sądeckich
ZESPÓŁ REGIONALNY ZBYRCOK Z JUSZCZYNA – za przedstawienie obyczajowości pasterskiej górali babiogórskich
ZESPÓŁ REGIONALNY GROJCOWIANIE Z WIEPRZA – za repertuar pieśni i jego wykonanie oraz prezentację strojów
ZESPÓŁ REGIONALNY BRENNA IM. JÓZEFA MACHA Z BRENNEJ – za prezentację archaicznego kolędowania w Brennej
ZESPÓŁ REGIONALNY SŁOPNICZANIE ZE SŁOPNIC – za zgodną z tradycją prezentację elementów obrzędu weselnego ze Słopnic
ZESPÓŁ REGIONALNY PRZYSZOWIANIE Z PRZYSZOWEJ – za dobry śpiew oraz prezentację tańców Lachów Sądeckich
ZESPÓŁ REGIONALNY GÓRALE ŁĄCCY Z ŁĄCKA – za prezentację obrzędowego bogactwa wesela łąckiego
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŁASTIWOCZKA Z PRZEMKOWA – za podtrzymywanie tradycyjnej muzyki i pieśni Łemków
ZESPÓŁ REGIONALNY SKALNIK Z KAMIONKI WIELKIEJ – za muzykę i dobre wykonanie tańców Lachów Sądeckich
ZESPÓŁ REGIONALNY MYSTKOWIANIE Z MYSTKOWA – za tradycyjny sposób grania kapeli, śpiew oraz estetykę śpiewu
W tegorocznej edycji Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu wzięły udział zespoły folklorystyczne grup etnograficznych polskich Karpat: Górale Śląscy, Górale Żywieccy, Górale Babiogórscy, Górale Podhalańscy, Górale Łąccy, Górale Czadeccy, Górale Zagórzańscy, Łemkowie oraz terenów podgórskich: Lachy Sądeckie, Lachy Limanowskie, Lachy Szczyrzyckie. Podczas konkursu festiwalowego zostały zaprezentowane różnorodne zwyczaje, obrzędy i scenki obyczajowe z życia dawnej wsi, z uwzględnieniem zróżnicowania regionalnego.
Widowiska zwyczajów i obrzędów ludowych przedstawiały ich prawdziwą, osadzoną w tradycji, strukturę, a muzyka towarzysząca zaprezentowanym widowiskom prezentowała wysoki poziom artystyczny.
Zespoły oceniało jury w składzie: Małgorzata Kiereś- przewodnicząca komisji, Magdalena Kroh, Lidia Czechowska, Adam Adamowski, Czesław Węglarz; Jan Karpiel Bułecka, Bogdan Matusik, Kazimiera Koim.
W ramach Konkursu kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach, który odbył się jako samodzielna impreza 49 Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w dniach 27-31 lipca 2018 roku w Konkursie wzięło udział 21 kapel, 25 grup śpiewaczych, 12 solistów instrumentalistów, 9 solistów multiinstrumentalistów, 18 solistów śpiewaków, 11 mistrzów instrumentalistów z uczniami, 7 mistrzów śpiewaków z uczniami.

Przyznane nagrody:

Złote Żywieckie Serce:
Kapela Blachury i Ficka z Żywca

trzy równorzędne I miejsca:
kapela Młode Podhale z Nowego Targu
kapela Harnasie z Suchego
kapela Pnioki z Sadku-Kostrzy

cztery równorzędne II miejsca:
kapela Muzyka Jaśka Kubika z Krościenka n. Dunajcem
kapela Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic
kapela Kijom Worci z Pisarzowej
kapela Białopotocanie z Krościenka n. Dunajcem

pięć równorzędnych III miejsc:
kapela Jakubkowianie z Łososiny Dolnej
kapela Bałaś Się Dud z Żywca
kapela Łastiwoczka z Przemkowa
kapela Lachy z Nowego Sącza
kapela Trzebuńskie Kliszczaki z Trzebuni

Kategoria: GRUPY ŚPIEWACZE

Złote Żywieckie Serce:
męska grupa śpiewacza Podegrodzcy Chłopcy z Podegrodzia

I miejsce:
żeńska grupa śpiewacza Śwarni z Nowego Targu

cztery równorzędne II miejsca:
żeńska grupa śpiewacza Istebna z Istebnej
żeńska grupa śpiewacza Magurzanki z Łodygowic
mieszana grupa śpiewacza 9 Siył z Białego Dunajca
żeńska grupa śpiewacza Młode Podhale z Nowego Targu

cztery równorzędne III miejsca:
żeńska grupa śpiewacza Gospodynie Spod Grojca z gminy Radziechowy-Wieprz
żeńska grupa śpiewacza Zbyrcok z Juszczyna
żeńska grupa śpiewacza Hajduki z Pewli Ślemieńskiej
męska grupa śpiewacza Zbyrcok z Juszczyna

wyróżnienie:
żeńska grupa śpiewacza Limanowianie z Limanowej

Kategoria: SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI

Złote Żywieckie Serce:
Jan Michałczak z Kościeliska (złóbcoki)

dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 400 zł każda otrzymują:
Stanisław Skupień z Suchego (złóbcoki)
Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy)

II miejsce:
Maksymilian Czerwiński z Łodygowic (heligonka)

Kategoria: SOLIŚCI MULTIINSTRUMENTALIŚCI

Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.

dwa równorzędne I miejsca:
Andrzej Budz z Dębna
Krzysztof Gocał z Poronina

dwa równorzędne II miejsca:
Paweł Majerczyk z Zakopanego
Przemysław Ficek z Jeleśni

Kategoria: SOLIŚCI ŚPIEWACY

Złote Żywieckie Serce:
Zofia Sordyl z Korbielowa

dwa równorzędne I miejsca:
Anna Dunat z Pewli Wielkiej
Katarzyna Rodak z Ciśca

dwa równorzędne II miejsca:
Anna Foja z Sopotni Małej
Jadwiga Kuczaj z Pisarzowej

dwa równorzędne III miejsca:
Maria Strączek z Zakopanego
Barbara Kutyła z Maniów

Kategoria: MISTRZ I UCZEŃ – instrumentalista

Złote Żywieckie Serce:
Wojciech Wrzeszcz z Juszczyny

I miejsce:
Małgorzata Filary-Furowicz z Kamesznicy

II miejsce:
Marcin Biegun z Żabnicy

Kategoria: MISTRZ I UCZEŃ – śpiewak

Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.

I miejsce:
Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki

II miejsce:
Maria Motyka z Koniakowa

Nagrody przyznawała Komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska – przewodnicząca komisji, Zbigniew Wałach, Aleksander Smaga, Tomasz Hornik, Katarzyna Pach-Sznepka.

Gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku!

ETNO BS/ MCK w Żywcu
Foto: MCK w Zywcu

top