Chińczycy nie kupią Konsalnetu

Chińska firma ?China Security & Fire? zrezygnowała z zakupu Konsalnetu – firmy odpowiadającej m.in. za ochronę polskich wojskowych baz.

Koncern ?China Security & Fire? to jeden z głównych elektronicznych producentów w Chinach. Notowany jest na giełdzie w Szanghaju. Konsalnet miał kosztować Chińczyków ponad 100 mln zł.  Ostatnio jednak chińskiej firmie nie układa się zbyt dobrze. W ubiegłym roku odnotowano spadek zysku o  prawie 20%. W takiej sytuacji władze chińskie nie wydały koncernowi pozwolenia na zakup Konsalnetu. Poza tym zmieniło się prowadzenie polityki przez chiński rząd – chce on bardziej nadzorować przeznaczenie swojego budżetu poza granice kraju.

Warto wspomnieć o tym, że pomysł tej transakcji budził wiele kontrowersji w Polsce. ?China Security & Fire? związana jest bowiem z komunistycznymi chińskimi władzami nie będącymi w NATO. Obawiano się, że inwestycja ma na celu zbliżenie do europejskich systemów ochrony, co w przyszłości mogłoby przynieść negatywne skutki.

Zagrożenie widzi Komisja Europejska, która przygotowuje przepisy dotyczące uniemożliwiania inwestycji z krajów trzecich w unijną gospodarkę. Urzędnicy uważają, że wykupywanie przez Chińczyków europejskich technologii i przejmowanie kontroli nad niektórymi gospodarczymi sektorami mogą zagrać bezpieczeństwu naszego kraju.

 

źródło: www.bankier.pl

top