Chiny zmniejszają cła na wybrane towary – to dobra informacja dla polskich eksporterów

Chiny zmniejszają cła

Jak poinformował chiński minister finansów, Pekin zmniejszy cła na wybrane towary sprowadzane z zagranicy. To dobra informacja dla polskich eksporterów, którym trudno podbić ten rynek.

Cła mają zostać zmniejszone na ponad 180 produktów. Wśród nich są m.in. żywność, leki, kosmetyki, ubrania i środki czystości. O ile? Z ponad 17% do blisko 8%. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 grudnia br.

Mieszkańcy Chin coraz częściej nabywają towary z zagranicy. Szukają produktów lepszej jakości. Warto wspomnieć o tym, że obcym firmom trudno jednak zaistnieć na chińskim rynku. Dlaczego? Problemami są m.in. różnice kulturowe, spora konkurencja czy właśnie zbyt wysokie cła. Mimo to, polscy eksporterzy wciąż próbują przebić się w Chinach. Z naszego kraju trafia tam jednak mało towarów. Jak podaje GUS, w ubiegłym roku polski eksport wyniósł 1,91 mld dolarów.

Decyzja o cięciu ceł ucieszyć powinna szczególnie polskich eksporterów kosmetyków oraz mleka w proszku dla dzieci. To bowiem właśnie te produkty wpisane zostały na listę tych objętych cłami. W zestawieniu przeważają jednak towary takie jak owoce morza czy egzotyczne owoce, których Polacy nie eksportują. W takiej sytuacji trudno będzie znacznie zwiększyć polski wpływ w Chinach.

 

źródło: www.bankier.pl

top