Co i skąd eksportujemy?

Co i skąd eksportujemy?

Wiele polskich województw ma swoje eksportowe produkty. W Wielkopolsce oraz na Warmii i Mazurach najwięcej eksportuje się mebli, w Łódzkiem tekstyliów, a na Lubelszczyźnie owoców i warzyw.

Eksportowe zestawienie przygotowała ?Rzeczpospolita?. Jak pokazują te badania, wiele produktów powtarza się w poszczególnych województwach. Przykładowo, opakowania i tworzywa sztuczne powszechne są na Dolnym Śląsku, ale też w województwach śląskim czy kujawsko – pomorskim. Natomiast meblarstwo najbardziej popularne jest w Wielkopolsce oraz w województwie warmińsko – mazurskim.

W wybranych województwach łatwo się domyślić jakie towary są najpopularniejsze biorąc pod uwagę ich eksport. Województwo łódzkie zawsze powiązane było z włókiennictwem, więc to naturalne, że przeważa tam produkcja tekstyliów. W województwie Lubelskim głównym eksportowym towarem są owoce i warzywa, a na Podlasiu maszyny rolnicze.

W Polsce wciąż jednak trudno wyodrębnić tzw. klastry. Nie każde województwo ma ściśle określoną dominującą branżę. Jak podkreślają specjaliści, takie klastry dopiero zaczynają się w Polsce tworzyć. Inwestycje wymagają jednak nakładów finansowych dużego producenta.

Najczęściej produkty z Polski eksportowane są do Niemiec. W mniejszej ilości towary trafiają na Ukrainę.

źródło: www.money.pl

top