Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie swojego mieszkania.

Wynajmują swoje mieszkania

Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie swoich mieszkań lokatorom. Jak informuje Izba Administracji Skarbowej taka sytuacja ma miejsce w różnych regionach Polski.

Wynająć swoje mieszkanie może każdy. Właściciel nieruchomości musi jednak zgłosić to do urzędu skarbowego i wybrać sposób opodatkowania. Mimo, że liczba osób, które płacą podatki od wynajmu wzrasta to wciąż wielu podejrzewa swoich sąsiadów o czerpanie korzyści finansowych bez wymaganych opłat.

Jak podaje Izba Administracji Skarbowej powszechne są anonimowe donosy na taki nielegalny wynajem. Najczęściej zgłaszają ten fakt lokatorzy niezadowoleni z warunków wynajmu lub walczący o zwrot wpłaconej kaucji w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości nie chce oddać należnych pieniędzy. Do urzędu zgłaszają się też sąsiedzi, którym przeszkadza hałas dobiegający z wynajmowanego mieszkania.

Najczęściej zyski czerpane z wynajmu są dodatkowym dochodem właściciela, nie głównym źródłem utrzymania. Są jednak i tacy, którzy żyją właśnie z takich pieniędzy.

Na tym, że nie wszyscy płacą podatki od wynajmu tracą miejskie budżety, dlatego być może już niebawem władze zaostrzą kontrolę nieruchomości na wynajem.

 

źródło: www.bankier.pl

top