Ile zarabiają nauczciele?

Ostatnie miesiące w środkach masowego przekazu upłynęły pod hasłem ?STRAJK NAUCZYCIELI?. Ile tak naprawdę zarabiają pracownicy oświaty i o co chcą walczyć?

 

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie jest stała. Zależy od wymiaru zajęć obowiązkowych, awansu zawodowego oraz posiadanych kwalifikacji. Składa się również na poszczególne dodatki, np. wysługi lat, godzin ponadwymiarowych i zastępstw, motywacyjny, czy w ramach objęcia wychowawstwa lub prowadzenia stażysty. Pensja dla nauczycieli jest wypłacana z góry, każdego pierwszego dnia miesiąca.

 

Jak wyglądają liczby?

Świeżo upieczony nauczyciel, który posiada tytuł magistra, może liczyć na wynagrodzenie w kwocie 2538 zł brutto miesięcznie, nauczyciel kontraktowy – 2 611 zł, mianowany – 2 965 zł, a dyplomowany – 3 483 zł. Czy to wystarczająco przy 18-godzinnym systemie pracy w tygodniu? Warto podkreślić, że to tylko czas spędzany ?przy tablicy? (podczas lekcji), natomiast do obowiązków nauczycieli należy przede wszystkim przygotowanie materiałów, sprawdzanie testów, organizacja imprez oraz wycieczek szkolnych, czy udział w zebraniach z rodzicami.

top