Inflacja rośnie – ceny coraz wyższe

Od 2016 r. nieustannie mamy do czynienia z inflacją. Najbardziej podrożała żywność, transport oraz mieszkania – zmalały jedynie ceny nośników energii oraz ubrania i odzież.

 

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2019 r. wzrosły o 0,7% r/r, natomiast w lutym 2019 r. wzrosły o 1,2% r/r.” – pisze GUS.

 

Wyniki opublikowane pod koniec kwietnia wyceniają inflację na poziomie 2,2% w ujęciu r/r. W porównaniu z prognozami analityków, które wskazywały na 1,8%, to bardzo duże zaskoczenie.

 

Sytuacja w kraju jest spowodowana, jak twierdzą specjaliści, mniejszym urodzajem, zwiększonym konsumpcjonizmem, a także dodatkowymi świadczeniami i zakazem handlu w niedzielę.

 

Wzrost cen inflacji może wpłynąć nie tylko na ceny produktów, ale również na zwiększenie stóp procentowych, co bezpośrednio wpłynie na wysokość raty kredytu. Zadłużeni Polacy muszą więc mieć się na baczności.

 

Wiceminister finansów Leszek Skiba, pomimo nieustającego wzrostu inflacji, zapewnia, że do końca roku nie przekroczymy celu inflacyjnego, który wynosi 3,5%. Twierdzi również, że inflacja nie zagraża sytuacji gospodarczej.

top