Jak zarządzać pieniędzmi?

Edukacja finansowa dla dzieci i młodzieży

Większość Polaków uważa, że dzieci i młodzież powinni zdobywać wiedzę o finansach. Uczyć ich mają rodzice.

Jak wynika z badania Barometr Providenta, ponad połowa osób biorących udział w ankiecie uważa, że edukacją dzieci i młodzieży w zakresie finansów powinni zająć się rodzice, natomiast blisko 40% sądzi, że przedmioty finansowe powinny być nauczane w szkole. Szkoła i rodzice to jednak niewystarczające źródła informacji dla dzieci i młodzieży. Często szukają oni dodatkowych wiadomości w różnych mediach.

Prawie połowa rodziców zachęca swoje dzieci do oszczędzania otrzymywanych w ramach ?kieszonkowego? pieniędzy. Nie przekazują jednak swoim pociechom szerszej finansowej wiedzy. Jedynie w co piątym domu dziecko uczestniczy w rozmowach dotyczących rodzinnego budżetu, a tylko kilka procent badanych udostępnia najmłodszym domownikom informacje medialne.

Jak mówią eksperci, to, w jaki sposób rodzice edukują swoje dzieci w zakresie finansów, zależy od tego, jaki sami mają stosunek do pieniędzy. Rodziny z mniejszymi dochodami często nie przywiązują zbyt dużej wagi do rozmów o finansach ze swoimi pociechami.

Temat edukacji finansowej dzieci zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Mimo to, większość z nas uważa, że takie nauczanie powinno obejmować tylko podstawowe pojęcia, bez rozszerzonej wiedzy. Martwić może natomiast fakt, że co dziesiąty Polak jest zdania, że edukacja finansowa dla dzieci i młodzieży do 18 lat w ogóle nie jest potrzebna.

źródło: www.bankier.pl

top