JPK – co to jest?

Od stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT, musi co miesiąc wysyłać JPK_VAT do urzędu Skarbowego. Pierwszy termin składania JPK minął 26 lutego i jak poinformował resort finansów, z obowiązku wywiązało się ponad 90 procent wszystkich przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT.

Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT już od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

Nowy obowiązek dotyczy cię, jeśli jesteś podatnikiem VAT i składasz między innymi deklaracje VAT-7 lub VAT-7K.

JPK_VAT składa się z danych identyfikujących podatnika (np. nazwa, NIP) oraz danych, które dotyczą dokumentów sprzedażowych i zakupowych. JPK_VAT odzwierciedla dane zawarte w ewidencji zakupu i sprzedaży. Dane wykazane w JPK_VAT powinny być zgodne z danymi ujętymi w deklaracji VAT. JPK_VAT wysyłamy wyłącznie drogą elektroniczną.

Od 1 lipca 2018 r. ? wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej, przekażą inne struktury JPK na żądanie organów podatkowych w trakcie postępowania podatkowego, czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej. Tym samym mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa dołączą do dużych przedsiębiorstw, które mają ten obowiązek od 1 lipca 2016 r.

top