Etno Bank wspiera Etno Kulturę

Etno Bank Spółdzielczy wspiera wiele inicjatyw społecznych realizowanych w regionie. Po raz pierwszy, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnej społeczności oraz w ramach obchodzonego corocznie Święta Spółdzielczości Bankowej, Etno Bank Spółdzielczy z siedzibą w Radziechowach-Wieprzu – zorganizował spotkanie promujące kulturę beskidzką.

Etno Kultura w Etno Banku, bo tak nazwaliśmy ten projekt, to działania doskonale wpisujące się w naszą misję. Inauguracyjne spotkanie przypada na czas Święta Spółdzielczości Bankowej, w ramach którego podkreślamy tożsamość banku z regionem w którym działamy. Chcemy wspierać lokalną twórczość, miejscowych artystów i przepiękną beskidzką kulturę, która ma różne oblicza i z której mieszkańcy mogą być naprawdę dumni. Chcemy również przez organizację takich spotkań pokazywać, że są w życiu wartości wyższe i nie wszystko można przeliczyć na pieniądze” – podkreślił Przemysław Kubaszek, prezes zarządu Etno Banku Spółdzielczego.

W czwartek w Etno Banku Spółdzielczym odbyło się spotkania z rzeźbiarką ludową Anną Ficoń z Wieprza. Pani Anna jest tegoroczną laureatką prestiżowej nagrody im. W. Orkana. Uchodzi za jedną z najlepszych rzeźbiarek ludowych w Polsce. Jej prace wystawiane są w wielu polskich muzeach, a także kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. W 2013 roku ukazała się książka i film „Przekraczanie granic” autorstwa Barbary Rosiek, które są zapisem wywiadu-rzeki z Anną Ficoń. Zarówno autorka wydawnictwa, jak i bohaterka otworzyły cykl spotkań „Etnokultura w Etno Banku”. Na pierwsze spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk lokalnych, działacze kultury oraz przedstawiciele samorządu i klienci banku. Spotkania tego cyklu będą odbywały się raz na kwartał. Każde z nich będzie miało innych bohaterów. Wspólnym mianownikiem będzie kultura beskidzka i jej niezwykłe postacie.

„Spotkanie z Anną Ficoń było dla nas naturalnym wyborem, osoba ta nierozerwalnie jest związana z gminą, gdzie mieści się centrala naszego banku. Cieszy nas również, że swoją obecnością zaszczyciła to spotkanie Pani Barbara Rosiek, kolejna niezwykła kobieta Żywiecczyzny. Już we wrześniu spotkamy się w tym samym miejscu, by zaprosić na wspólną rozmowę o Józefie Szczotce z Milówki, osoby dla kultury Żywiecczyzny zupełnie wyjątkowej” – zapowiada prezes Etno Banku Spółdzielczego Przemysław Kubaszek. Spotkanie zgromadziło wielu znamienitych gości, zaszczycili je swoją obecnością, m.in. wójt gminy Radziechowy-Wieprz Pan Maciej Mika oraz wójt gminy Świnna Pan Henryk Jurasz. W piątek 26 czerwca, klienci Etno Banku Spółdzielczego, obsługiwani byli przez pracowników banku przebranych w stroje regionalne. Przepiękne góralskie stroje zostały użyczone przez zespół „Grojcowianie” z Wieprza.

Zapraszamy na następne spotkania Etno Kultura w Etno Banku.

top