Kwiecień miesiącem PIT-ów

Rozliczenie pit

Tylko do 30 kwietnia mamy szansę rozliczyć swój podatek dochodowy od osób fizycznych. O czym należy pamiętać, jakie nastały zmiany i co się stanie, jeśli nie wypełnimy PIT-u?

Wraz z nastaniem 2019 roku, pracownicy nie mają już obowiązku wypełniania formalności dotyczących ich zarobków – zrobi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa. Nie oznacza to jednak całkowitej bierności w sprawach finansowych. Każda osoba fizyczna ma wgląd do deklaracji i może, a nawet powinna sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają. Przede wszystkim  pod uwagę powinny być brane zarobki, sposób rozliczania się, wybrana organizacja pożytku publicznego (1%) oraz ulgi na dzieci. W przypadku braku odpowiedzi na przygotowany PIT, automatycznie zostanie on potraktowany jako zaakceptowany.

Aby sprawdzić, czy PIT zawiera poprawne dane, należy na stronie podatki.gov.pl podać podstawowe informacje na temat poprzednich rozliczeń lub skorzystać z profilu zaufanego (wymagana rejestracja). Wg zebranych danych na dzień 11 kwietnia, poprzez e-PIT, napłynęło 12 mln deklaracji!

top