Legendarna złota moneta krugerrand ma pół wieku.

Moneta krugerrand ma pół wieku

Mija już pół wieku od wybicia pierwszej złotej monety krugerrand. To jedna z najbardziej znanych złotych monet bulionowych, czyli takich, których wartość równa jest wartości kruszcu, z którego są zrobione.

Pierwsze monety krugerrand miały 32,77 mm średnicy i 2,84 grubości. Masa wynosiła 33,9305 gramów. Do ich produkcji używano złota i miedzi. Pomysłodawcami monet byli Afrykanerzy. W okresie od 1974 r. do 1981 r. w świecie udostępniano ponad 3 miliony uncji w ciągu roku. W 1976 r. odnotowano rekord – do społeczeństwa trafiło ponad 6 milionów uncji krugerrandów. Popularność monety sprawiła, że zaczęto ją wybijać też w innych krajach – w Kanadzie, USA, Australii i Chinach.

W ciągu 50 lat wybito w sumie ponad 60 milionów monet krugerrand. Zużyto ponad 58 milionów uncji złota.

Przełom lat 70 – tych i 80 – tych XX w. przyniósł modę na inwestowanie w złoto. Krugerrand konkurował z papierowym pieniądzem. ?Kawałek złota. Kawałek bezpieczeństwa? czy ?Pieniądz, któremu możesz zaufać?- tak producent monet Rand Rafinery reklamował krugerrandy w RFN.

Złota moneta krugerrand do dziś uważana jest przez wielu za najbardziej znaną bulionową monetę świata. W społeczeństwie nie zmieniło się przeświadczenie o tym, że gromadzenie oszczędności w postaci krugerranda jest dobrym pomysłem.

 

źródło: www.bankier.pl

top