Luka w urodzeniach dzieci się powiększa

W najnowszym biuletynie GUS za sierpień możemy zauważyć, że od stycznia do lipca 2018 r. spadek urodzeń wobec roku poprzedniego wyniósł 5,5 tys. Do lipca tego roku urodziło się 229,7 tys. dzieci, podczas gdy rok temu było to 235,2 tys. Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego (który miał już przejściowo miejsce w latach 1997?2007), ale obecny prawdopodobnie może mieć charakter dłuższej tendencji” – informował na początku sierpnia Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W opracowaniu czytaliśmy:

?Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z odkładania na później przez ludzi młodych decyzji o założeniu rodziny co zostało zapoczątkowane w latach 90. XX wieku, a następnie ? o posiadaniu mniejszej liczby dzieci lub nawet o samotnym życiu?.

GUS podał również w swojej analizie, że przez najbliższe około 25 lat liczba ludności Polski zmniejszy się o 2,8 mln osób. Największy wpływ na ten stan rzeczy będzie miała umieralność (przewiduje się, że np. w 2040 r. liczba zgonów sięgnie 440 tys.), zacznie wymierać wyż demograficzny z drugiej połowy lat 50. XX wieku – czyli obecni około 60-latkowie.

Źródło: businessinsider.com.pl

top