NBP wprowadza banknoty z nowymi zabezpieczeniami.

7 kwietnia Narodowy Bank Polski zacznie wprowadzać do obiegu banknoty ze zmodyfikowanymi zabezpieczeniami. Zmiany będą dotyczyć banknotów o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych. Natomiast banknoty o nominale 200 zł pozostaną na razie bez zmian. Pieniądze w „starej” formie, które funkcjonują w obiegu, będą ważne bezterminowo.

Nowe banknoty, wyróżniające się odkrytym polem znaku wodnego, wprowadzeniem farby opalizującej i nowoczesnymi zabezpieczeniami recto-verso, będą stopniowo zastępować banknoty uszkodzone lub zniszczone.

Największe zmiany zauważymy na banknocie o nominale 100 zł. Po lewej stronie nominału umieszczono odkryte pole bieli, z wizerunkiem Władysława II Jagiełły w postaci znaku wodnego. Poniżej znajduje się dodatkowy, zupełnie nowy znak wodny.

Nowym elementem banknotu o nominale 50 zł będzie litera królewska „K”, płynnie przechodząca z koloru zielonego w niebieski, przy zmianach kąta patrzenia. W przypadku banknotów o nominale 10 zł i 20 zł wprowadzono pas opalizujący, umieszczony na odwrotnej stronie banknotu oraz koronę w owalu. Ponadto, zmodernizowano znak wodny i elementy widoczne w ultrafiolecie.

Źródło: wnp.pl

top