Nowe opłaty za energię elektryczną

Elektrownia

Sejm rozpatruje projekt, który wprowadza nowy składnik rachunków za energię elektryczną. Odbiorcy mają rocznie ponosić opłaty wynoszące w sumie 4 mld zł. Rząd uważa jednak, że to dobry pomysł.

Nowe przepisy mają pokryć koszty utrzymania i modernizacji starych węglowych bloków oraz usprawnić spłatę kredytów przeznaczonych na budowę nowych elektrowni. Obecne ceny na rynku energii elektrycznej są bowiem tak niskie, że nie wystarczają na pokrycie spłaty kredytów.

Jak wyliczył Polski Komitet Energii Elektrycznej, w dzisiejszych czasach odbiorcy prądu płacą za niego około 20 mld zł rocznie, ale już za dziesięć lat opłata ta wzrośnie do 40 mld zł. Wzrost ten pozwoli na inwestowanie w nowe elektrownie.

Rząd chce wprowadzić tzw. opłatę mocową. Przeciętna polska rodzina płacić będzie około 7 zł brutto na miesiąc. Ma to zapewnić ciągłe dostawy energii w kraju. Projekt ustawy nie określa do kogo konkretnie trafią dodatkowe pieniądze. Zaznaczone jest jedynie, że finansowe wsparcie na okres piętnastu lat otrzymają nowe elektrownie, na okres pięciu lat elektrownie modernizowane, a na rok te elektrownie, które już istnieją. Przy przyznawaniu środków brane będą pod uwagę takie czynniki jak sprawność elektrowni czy poziom zanieczyszczeń, które emituje. Konkretnych rozporządzeń jednak wciąż nie ma.

źródło: www.money.pl

top