Oszacują straty wojenne w Polsce – powstać ma specjalny zespół naukowców, który się tym zajmie

Ile straciliśmy na wojnie?

 

Powstanie specjalna grupa naukowców, która zajmie się oszacowaniem strat wojennych poniesionych przez Polskę. W skład tego zespołu wejdą m.in. demografowie oraz ekonomiści.

 

Pomysł oszacowania strat wojennych ogłosił poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk podczas konferencji we Wrocławiu dotyczącej tego problemu. Pod uwagę będą brane nie tylko materialne straty, ale też ludzkie. Poseł podał przykład. Przed wojną nasze państwo liczyło blisko 35 mln obywateli,  po wojnie było ich 23 mln. Jak podają historycy, zginęło 6 mln osób. W takim razie co się stało z pozostałymi 6 mln? Na to pytanie odpowiedzi chce poszukać tworzony zespół.

 

Poseł zaznaczył, że takie oszacowanie jest bardzo ważne dla Polski. Dzięki niemu ofiary wojny lub ich spadkobiercy będą mogli starać się o odszkodowanie. Jak zaopiniowało Biuro Analiz Sejmowych, Polsce należą się odszkodowania, które wbrew niektórym głosom wcale nie wygasły.

 

Trybunał Konstytucyjny prowadzi postępowanie badające zgodność z konstytucją przepisów uniemożliwiających składanie pozwów wobec innych państw odpowiedzialnych za wiele krzywd m.in. za wojenne zbrodnie.

 

 

źródło: www.bankier.pl

top