Pakiet wierzycielski – pomoże firmom?

Członkowie komisji finansów i gospodarki myślą o wprowadzeniu w życie tzw. pakietu wierzycielskiego. To duża zmiana dla przedsiębiorców, którzy widnieją w rejestrze.  Pakiet ma na celu poprawę płynności finansowej firm.

Projekt pakietu wierzycielskiego poparły już komisje finansów i gospodarki. Pakiet ten ma być częścią tzw. pakietu stu zmian dla firm, który zaproponowało Ministerstwo Rozwoju. Jak podkreślają urzędnicy, zmiany te są korzystne dla wszystkich wpisanych do rejestru.

Na czym ma polegać pakiet wierzycielski? Usprawni on dochodzenie wierzytelności, co korzystnie wpłynie na płynność finansową firm. Dzięki nowym przepisom łatwiej będzie egzekwować należną zapłatę, ale też obiektywniej będzie można ocenić zdolność płatniczą danej firmy, co może w przyszłości zapobiec problemom.

Ważne, że przedsiębiorcy będą mogli poznać dokładną wysokość swojego zadłużenia określoną na dzień sprawdzenia w rejestrze. Wcześniej osoby zainteresowane mogły poznać jedynie przybliżoną wysokość długu.

Wierzyciel będzie zobowiązany do powiadomienia o długu osobę zainteresowaną. Pamiętajmy jednak, że jeśli wysokość zadłużenia nie będzie zbyt wysoka tzn. nie będzie większa niż czterokrotna wysokość kosztów upomnienia (koszty to 11,6 zł) to w tym przypadku wierzyciel nie musi powiadamiać przedsiębiorcę o długu.

Warto wspomnieć, że każdy kto będzie chciał uzyskać informację o dłużniku figurującym w rejestrze zobowiązany zostanie do przedstawienia jego pisemnej zgody. Za próbę zdobycia wiedzy bez zgody dłużnika grozić będą kary.   

źródło: www.bankier.pl

top