Płatności kartą zbliżeniową coraz bardziej popularne w Polsce

„Dziennik Gazeta Prawna” podał do wiadomości publicznej dane na temat wzrostu popularności płatności kartami w Polsce, który wynika z coraz większej ekspansji technologii zbliżeniowej.

  Gotówka w formie tradycyjnej, a więc w postaci banknotu, jest wciąż dla statystycznego Kowalskiego najważniejsza, ale jednak zauważono trend, w którym wyraźnie widać, iż płatności kartami w sklepach systematycznie rosną. Wystarczy porównać dane z 2004 roku, kiedy to Polacy płacili kartami 193 mln razy, z danymi z 2013 roku, gdy liczba takich płatności wyniosła aż 1,4 mld. W tym samym przedziale czasu, wartość wszelkich zakupów i wydatków wzrosła z 23,6 mld zł (2004 rok) do ponad 120 mld zł (2013 rok).

    Nie inaczej jest w przypadku wypłat z bankomatów, choć ich dynamika nie jest tak znacząca jak płatności bezgotówkowych. Otóż, od 2004 do 2013 roku, liczba wypłat wzrosła z 440 mln do ponad 770 mln, a w przeliczeniu na wartość transakcji, z 127,5 mld zł do około 290 mld zł.

   Eksperci są zgodni, że silny i znaczący rozwój płatności bezgotówkowych w naszym kraju jest zasługą rozpowszechnienia kart zbliżeniowych na coraz większą skalę. Polacy cenią sobie bowiem ich szybkość w realizacji transakcji płatniczych (zwłaszcza mikropłatności), wcześniej realizowanych w głównej mierze w sposób tradycyjny, czyli z użyciem gotówki.

 

top