Polska na czele eksporterów jabłek i producentów grafenu.

Najświeższe dane rynkowe wskazują, że Polska jest światowym liderem w eksporcie jabłek, a w Unii Europejskiej zajmuje 6-te miejsce wśród producentów żywności, dzięki eksportowi drobiu, ryb i soków owocowych.
   Przyszły rok ma przynieść dla naszego kraju kolejny sukces. Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy to Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego poinformował cały świat o wspólnym opracowaniu technologii pozyskiwania dużych fragmentów grafenu o najlepszej dotąd jakości.
   Już wkrótce ruszy w Polsce produkcja tego niezwykle trwałego, stukrotnie twardszego niż stal materiału. Jego wykorzystanie widzi się głównie w przemyśle i branży informatycznej. Producenci zapowiadają, że częstotliwość tranzystorów grafenowych ma realne szanse osiągnąć wartość 1000 GHz, czyli 300 razy przewyższałyby ich odpowiedniki krzemowe.
   Polska planuje opanować w przyszłości do 40% światowego rynku grafenu, choć tak naprawdę nikt nie wie jeszcze, jaki będzie popyt na ten surowiec.

Źródło: wnp.pl

top