Polski przemysł nie stoi w miejscu – Program Inwestycje Polskie.

Już wkrótce rządowy program Inwestycje Polskie ma przestać istnieć jedynie na papierze.  Resort skarbu opracowuje wniosek, na podstawie którego rząd zatwierdzi wkład akcji spółek skarbu państwa do spółki celowej Inwestycji Polskich i Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednocześnie opracowywany jest projekt statutu nowo powstałej spółki akcyjnej, której formalne zawiązanie ma nastąpić do końca tego roku.

Inwestycje Polskie to program, który kładzie nacisk na finansowanie i rozwój ważnych przedsięwzięć inwestycyjnych dla polskiej gospodarki.  W jego ramach, rząd planuje zasilić kwotą 40 mld zł takie gałęzie przemysłu jak:  produkcja energii, infrastruktura przesyłowa gazu, infrastruktura szeroko rozumianego transportu (drogowego, kolejowego, morskiego) i infrastruktura samorządowa.

Już dziś, dzięki programowi, zakłada się powstanie elektrowni gazowych i węglowych w Opolu, Stalowej Woli i Kozienicach. W  Świnoujściu rozpoczęto prace budowy terminalu LNG, czyli gazociągu skierowanego na południe Polski. Co więcej, Grupa Lotos i Azoty Tarnów zabiegają o miejsce w programie w celu otwarcia nowej fabryki chemii na polskim wybrzeżu, zasilającej w surowce polską branżę chemiczną.

top