Rating Polski bez zmian

Rating Polski bez zmian

Agencja S&P postanowiła pozostawić rating Polski na tym samym poziomie BBB +. W opublikowanym raporcie analitycy pochwalili nasz kraj m.in. za dobrą elastyczność monetarną oraz za wzrost produktywności.

Agencja S&P podkreśliła, że rating mógłby zostać zwiększony, gdyby deficyt na rachunku bieżących obrotów zmniejszył się, a dług publiczny i koszty jego obsługi trwale spadały. Kolejną kwestią, która mogłaby mieć wpływ na zwiększenie ratingu mogłaby być reforma budżetu w kierunku procesu starzenia się społeczeństwa.

W raporcie podano również przykłady sytuacji, w których rating mógłby ulec zmniejszeniu. Cięcia planowane byłyby w przypadku gorszej sytuacji finansowej państwa lub w przypadku zagrożenia utraty niezależności przez Narodowy Bank Polski.

Oprócz wskazania sytuacji, które mogłyby spowodować zwiększenie i obniżenie ratingu, analitycy agencji S&P w raporcie opublikowali też ostrzeżenia dotyczące zbliżających się wyborów oraz obniżenia wieku emerytalnego i wpływu tej decyzji na polski budżet.

– Ryzyko fiskalne rodzą zbliżające się wybory samorządowe w 2018 r. oraz wybory parlamentarne w 2019 r. Utrzymanie deficytu w ryzach będzie w 2018 r. trudniejsze niż w 2017 r. ze względu na obniżenie wieku emerytalnego – czytamy w raporcie.

źródło: www.bankier.pl

top