Rośnie cena węgla

Rośnie cena węgla

W tym roku za ogrzewanie zapłacimy więcej. Cena za tonę węgla może przewyższyć nawet 1000 zł. W porównaniu do września 2016 r. ceny już są wyższe o około 10-20%.

Skąd tak duże podwyżki węgla? W Polsce brakuje węgla dobrej jakości, a ceny importu rosną. Spółki węglowe ograniczyły inwestycje. Nawet w Rosji, która uważana jest za największego producenta w regionie, nie ma nadwyżki węgla.

W polskich kopalniach nie jest lepiej. Trzy kopalnie będące częścią Polskiej Grupy Hutniczej borykały się z wieloma problemami i nie otwierały nowych stref wydobywczych.

Za wzrost ceny węgla odpowiada też smog. Przez uchwały antysmogowe w województwach śląskim i małopolskim górnictwo zrezygnowało ze sprzedaży flotów i mułów. Węgiel można by było zastąpić miałem, ale go też brakuje.

Na razie ceny węgla nie przebiły 1000 zł za tonę, ale sezon grzewczy dopiero się zaczyna, więc trzeba się liczyć z dalszym wzrostem. Specjaliści przewidują, że cena za tonę węgla ?orzech? może wynieść 1100 zł. To właśnie ?orzech? jest najczęściej kupowanym węglem w polskich miastach.

Co dalej? Sytuacja być może się poprawi. Polska Grupa Hutnicza planuje w przyszłym roku nowe inwestycje.

źródło: www.bankier.pl

top