Siła polskiej armii

Siła polskiej armii

Antoni Macierewicz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej przekonuje, że dzięki zmianom w polskiej armii, będzie ona mogła pokonać każdego przeciwnika. Jakie zmiany są planowane?

Do 2030 r. wysokość finansowania obrony narodowej wzrosnąć ma do 2,5% PKB. Jak podkreśla Antoni Macierewicz, zwiększenie wydatków na polską armię jest niezbędne. – To kwestia bezpieczeństwa nasza, naszych rodzin i naszego kraju – mówi minister. Co ważne, być może pojawi się szansa na zwiększenie finansowania armii nawet do 3% PKB. Musiałby jednak znacznie poprawić się rozwój polskiej gospodarki. Minister podkreślił, że taki wzrost jest możliwy, ale dopiero po 2030 r. Na razie finansowanie będzie stopniowo zwiększane do planowanego 2.5%. Oprócz tego, armia ma zyskać też nową liczebność.

Antoni Macierewicz przypomina o trzech ważnych dla armii zadaniach. Jednym z nich jest program obrony przeciwrakietowej ?Wisła?. Jak zapewnia minister, umowa podpisana ma zostać jeszcze w tym roku, a baterie dostarczone mają być w 2019 r. Również w tym roku, do naszego kraju powinny trafić pierwsze dywizjony rakiet Homar. W sprawie tej trwają negocjacje. Pozostaje jeszcze kwestia modernizacji polskiej marynarki. – W tym roku ma zostać wybrany producent czterech podwodnych okrętów z rakietami – obiecuje minister.

Po tych zmianach Polska już nie powinna obawiać się zagrożeń m.in. ze strony Rosji.

źródło: www.bankier.pl

top