Skarbówka 24 h/dobę

Wzmożone kontrole

40 urzędników skarbówki przez całą dobę siedem dni w tygodniu będzie kontrolować konta i firmowe przelewy bankowe. Pozwoli to na szybkie znalezienie oszustów.

Całodobowa kontrola ma ruszyć w przyszłym roku. W Ministerstwie Finansów powstanie specjalna strefa z finansowymi danymi, które analizować będzie 40 kontrolerów. Te konta, które będą wzbudzać podejrzenia zostaną zablokowane na wniosek szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Jak przewiduje Ministerstwo Finansów, takich blokad może być nawet 5 tys. w ciągu roku. Obecnie jest ich około 300 rocznie.

W jaki sposób kontrolerzy otrzymają dane do analizy? Banki i SKOK – i będą wysyłać do izby rozliczeniowej oraz do szefa KAS informacje dotyczące rachunków i przelewów firm. Izba rozliczeniowa zweryfikuje te dane i przygotuje tzw. wskaźnik ryzyka wykorzystywania danego konta do finansowych oszustw. Wskaźniki te przesłane zostaną do Ministerstwa Finansów. To właśnie one służyć będą kontrolerom skarbówki do analizy i blokowania kont.

Taka wzmożona kontrola ma na celu zapobieganie oszustwom podatkowym i wyprowadzaniu państwowych pieniędzy za granicę.

Warto wspomnieć o tym, że na zlecenie szefa Krajowej Administracji Skarbowej banki i SKOK – i mają blokować konta na czas do 72 godzin. Okres ten może jednak zostać przedłużony nawet do trzech miesięcy.

źródło: www.money.pl

top