Stopy procentowe bez zmian

– Stopy procentowe nie ulegną zmianie – mówią przedstawiciele Rady Polityki Pieniężnej. Taka informacja z pewnością zadowoli kredytobiorców. Gorzej będą mieli ci, którzy odkładają w bankach swoje oszczędności.

Stawka oprocentowania w Narodowym Banku Polskim wynosi 1,5 %. Jak podkreślają znawcy nie jest ona duża. W takiej sytuacji stopa depozytowa to 0,5 %, a kredytowa 2,5 %.

Rada Polityki Pieniężnej ostatni raz na zmianę oprocentowania zdecydowała się w 2015 r. Od tego czasu w polskiej gospodarce zaszło jednak sporo zmian m.in. zwiększył się średni poziom cen.

Obserwatorzy rynku finansowego twierdzą, że Rada Polityki Pieniężnej powinna zastanowić się nad podwyżką stóp procentowych. Taka decyzja byłaby korzystna dla tych, którzy gromadzą w bankach swoje pieniądze. W przeciwnym razie oszczędności będą tracić na wartości. – Jeśli stopy wzrosną to również w bankach zaobserwujemy podwyżki – podkreślają ekonomiści. 

Niezmienność stóp procentowych nie martwi natomiast kredytobiorców. Dlaczego? Niższe stopy procentowe gwarantują mniejsze odsetki od kwoty, która muszą spłacić bankowi. Jeśli stopy wzrosną wysokość spłacanej sumy będzie wyższa.

Kredytobiorcy nie mają jednak powodów do zmartwień. Stopy procentowe nie wzrosną. – Jeśli sytuacja ekonomiczna w kraju nie ulegnie zmianie to do końca roku stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie – uspokajają członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Znawcy przewidują, że do ewentualnej podwyżki może dojść dopiero początkiem 2018 r.

Co ważne, niskie oprocentowanie pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy.

źródło: www.money.pl

top