Sukces w nieruchomościach

Ponad 4,5 mld euro – taką sumę osiągnęły transakcje nieruchomości w Polsce w ubiegłym roku. Dzięki takiemu wynikowi nasz kraj wyprzedził w tym zestawieniu inne kraje Europy Środkowo – Wschodniej. To duży sukces i powód do zadowolenia.

Ubiegłoroczny wynik pobił dotychczasowy rekord w polskich transakcjach z 2006 r. Transakcje w 2016 r. opierały się głównie na nieruchomościach biurowych i handlowych. Powodzeniem cieszyła się też sprzedaż mieszkań. W oparciu o roczne zestawienie liczba sprzedanych mieszkań wzrosła aż o 20 %.

Jak przewidują specjaliści ta rosnąca tendencja w bieżącym roku może się utrzymać. Na wzrost sprzedaży mieszkań wpływ mają  m.in. niskie stopy procentowe, program ?Mieszkanie dla Młodych? i wzrost liczby inwestorów.

W 2016 r. inwestowano też w biura. Dzięki temu pomieszczenia biurowe w naszym kraju zajmują już ponad 9 mln metrów kwadratowych. Skąd takie zainteresowanie inwestorów biurami? Biorą oni pod uwagę m.in. dużą liczbę wykwalifikowanych pracowników – absolwentów wyższych uczelni. Na lokalizację biur inwestorzy najczęściej wybierają Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław i Trójmiasto.

Oprócz mieszkań i nieruchomości biurowych duża popularnością wśród inwestorów w ubiegłym roku cieszyły się też nieruchomości handlowe. Do użytku oddano 460 tys. metrów kwadratowych takich powierzchni.

Co ciekawe, w Polsce rozwija się branża hotelowa. Nasz kraj stał się popularnym miejscem na spędzenie wakacji. Do dyspozycji gości mamy już blisko 2,5 tys. hoteli.

Większość inwestycji w Polsce prowadzą zagraniczni inwestorzy. W 2016 r. byli to głównie Niemcy i Amerykanie.

źródło: www.bankier.pl

top