Świadczenia – wnioski przez internet

Już nie tylko o 500+ rodzice mogą się starać, składając wnioski przez internet w większości gmin w kraju. Ministerstwo Rodziny, Pracy i polityki Społecznej chce, aby rodzice nie musieli już biegać z dokumentami po urzędach i tracić czas na stanie w kolejkach do urzędowych okienek. Internetowa formuła załatwiania świadczeń rodzicielskich obejmie m.in. becikowe, Kartę Dużej Rodziny, świadczenie rodzicielskie oraz świadczenie w ramach funduszu alimentacyjnego.

W drugim kwartale internet będzie też drogą składania wniosków o świadczenia rodzinne oraz jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia niepełnosprawnego dziecka.

Ułatwienie składania wniosków to wynik uproszczenia zakładania tzw. profilu zaufanego za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Profil zaufany można założyć za pośrednictwem banku (niebawem usługę będzie oferować większość banków w Polsce) i wtedy składać odpowiednie wnioski za pośrednictwem odpowiednich portali. Co również ważne, rodzic nie będzie musiał do swoich papierowych, składanych drogą tradycyjną wniosków dołączać innych dokumentów i zaświadczeń, które urząd może sam zweryfikować za pośrednictwem państwowych baz danych. 

Statystyki mówią, że do tej pory wnioski na świadczenia z programu 500+ w formie elektronicznej złożyło 20 procent rodziców.  Na Śląsku programem tym objętych jest 381,5 tys. dzieci. Do końca grudnia z budżetu państwa na 500+ wydano 17 mld zł.

top