Trudniej będzie wywieźć leki?

Nowe przepisy w branży farmaceutycznej

Specjalistów z branży farmaceutycznej czekają zmiany. Przykładowo, jeśli ktoś jest właścicielem hurtowni farmaceutycznej to nie będzie miał możliwości otwarcia przychodni. Ma to utrudnić wywóz leków za granicę.

W prawie farmaceutycznym dużo się dzieje w ostatnim czasie. Jak podaje ?Dziennik Gazeta Prawna? od początku 2016 r. do ustawy było zgłaszanych już aż osiemnaście poprawek.

Resort zdrowia uważa, że obecne przepisy nie utrudniają wywozu leków za granicę, a jest to coraz bardziej powszechne zjawisko.

Nowa nowelizacja ma w końcu zmienić tę sytuację. Jeden przedsiębiorca nie będzie mógł prowadzić kilku działalności gospodarczych umożliwiających kupowanie leków np. jeśli prowadzi hurtownię leków to nie będzie mógł jednocześnie prowadzić prywatnej przychodni.

Co ważne, to właśnie z przychodni, nie z aptek, z Polski wywożonych jest najwięcej leków. Jak zauważają specjaliści, nowe przepisy jednak raczej nic nie zmienią i podkreślają, że powinno się zacząć przestrzegać tego prawa, które już istnieje. Farmaceutyczne placówki powinni kontrolować wojewodowie, jednak niewielu z nich dokonuje takich kontroli.

Czy nowe przepisy okażą się skuteczne? Przekonamy się już niebawem. Poprawki do obowiązującej ustawy czekają na wejście w życie.

 

źródło: www.money.pl

top