Ukraińcy zabiorą nam pracę?

Ukraińcy zabiorą nam pracę

Jak wynika z badania Jobsquare Student, ponad połowa polskich studentów boi się, że Ukraińcy będą dla nich dużą konkurencją na rynku pracy. Jedynie co czwarta pytana osoba nie widzi ze strony obcokrajowców zagrożenia.

Badania pokazały, że największy strach przed Ukraińcami czują studenci z Wrocławia, a najmniejszy uczniowie z Katowic. We Wrocławiu aż 70% pytanych jest zdania, że obcokrajowcy mogą stanowić dla nich zagrożenie na rynku pracy. Natomiast w Katowicach podobną opinię wyraziło jedynie 40% badanych. Jak statystki wypadły w innych miastach? W Warszawie wskaźnik ten wyniósł 59%, w Krakowie 51%, a w Poznaniu i w Trójmieście 52%.

Jak wyjaśniają specjaliści, lęki te są nieuzasadnione. Pracodawcy w pierwszej kolejności biorą pod uwagę kandydatury z Polski, później dopiero chętnych z zagranicy.

Ukraińców na polskich uczelniach jest sporo. Jak podaje Personnel Service, w ostatnim roku akademickim na uczelniach w Polsce studia podjęło ponad 65 tys. studentów zagranicznych, w tym ponad 50% Ukraińców.

Specjaliści z Personnel Service podkreślają, że obecnie polski rynek pracy ma duże zapotrzebowanie na młodych ludzi. Wynika to zarówno z niskiego bezrobocia, jak i z niżu demograficznego. Dla każdego, Polaka czy Ukraińca, znajdzie się w nim miejsce.

źródło: www.bankier.pl

top