Wakacyjne opłaty klimatyczne – gdzie i ile zapłacimy?

Zbliża się sezon wakacyjny. Pamiętajmy o tzw. opłatach klimatycznych. To podatek pobierany od osób, które w danej miejscowości przebywają dłużej niż jedną dobę. Opłaty klimatyczne mają różne wysokości. Gdzie zapłacimy najwięcej?

Wysokość opłaty klimatycznej ustalają gminne lub miejskie władze. Co ważne, kwoty te nie mogą być wyższe niż maksymalne stawki ogłoszone przez ministra finansów. W bieżącym roku obowiązują następujące kwoty: opłata miejscowa – 2,17 zł, opłata uzdrowiskowa – 4,24 zł, opłata miejscowa na terenach ochrony uzdrowiskowej – 3,08 zł.

Opłata miejscowa funkcjonuje w miejscowościach, które posiadają określone klimatyczne właściwości, atrakcyjne krajobrazy lub są terenem ochrony uzdrowiskowej. Natomiast opłatę uzdrowiskową pobiera się w miejscach określonych jako uzdrowiska. Warto pamiętać o tym, że turysta płaci tylko jedną opłatę klimatyczną np. jeśli pobiera się od niego opłatę uzdrowiskową to już nie płaci on opłaty miejscowej.

Dzieciom, emerytom, rencistom i inwalidom przysługują zniżki.

Nad morzem pobierana jest opłata klimatyczna w wysokości średnio od 1,40 zł do 4,20 zł. W górach zapłacimy od około 2 do 4 zł. W nadmorskich kurortach największy podatek pobiera się w Sopocie i w Świnoujściu. Natomiast wśród górskich miejsc wypoczynkowych przodują Kudowa – Zdrój, Jedlina – Zdrój i Krynica – Zdrój.

Warto zaznaczyć, że do opłaty klimatycznej nie są zobowiązani wszyscy. Od dodatkowych kosztów zwolnieni są m.in.: osoby niewidome wraz z przewodnikami, chorzy przebywający w szpitalach, grupy szkolnych dzieci i młodzieży oraz właściciele domków letniskowych.

 

źródło: www.bankier.pl

top