Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – może to wpłynąć na zmniejszenie kwot unijnych dofinansowań

Wielka Brytania nie chce być już częścią Unii Europejskiej. 29 marca br. Theresa May, premier Wielkiej Brytanii podpisała list, który jest pierwszym etapem procesu wyjścia tego państwa ze wspólnoty. Polska z pewnością odczuje brak Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zmniejszy to wysokość unijnych dofinansowań.

Wielka Brytania pełni ważną rolę w Unii Europejskiej. Do wspólnoty wnosi największy wkład finansowy. Dzięki temu można liczyć na wysokie unijne dofinansowania. Brak Wielkiej Brytanii we wspólnocie z pewnością spowoduje zmniejszenie wysokości dotacji.

To nie jest dobra informacja szczególnie dla naszego kraju, ponieważ to właśnie Polska otrzymywała do tej pory najwięcej środków finansowych z Unii. Za unijne pieniądze budowano drogi, miejskie baseny oraz modernizowano porty lotnicze. Poza tym dzięki finansowej pomocy wspólnoty w najbiedniejszych regionach Polski poprawiły się warunki życiowe.

Poza mniejszymi dofinansowaniami istnieją również inne zagrożenia spowodowane opuszczeniem Unii przez Wielką Brytanię. Nie wiadomo co będzie z Polakami mieszkającymi w tym państwie. Warto zaznaczyć, że Polacy stanowią aż 1/3 obywateli Wielkiej Brytanii. To właśnie z myślą o Polakach mieszkających i pracujących w tym kraju powstał port lotniczy Olsztyn – Mazury, który obsługuje loty do Wielkiej Brytanii. Port ten został zmodernizowany ze środków unijnego dofinansowania w wysokości ponad 120 mln zł.

Lotnisko już myśli nad zmianami. Uruchamia loty do Norwegii. Mimo, że zarząd lotniska nie wiąże tej decyzji z planami opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię, to i tak uważa się, że w innej sytuacji takiej decyzji by nie podjęto.

Proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej potrwa około dwóch lat.

 

źródło: www.bankier.pl

top