Wystawa w Banku „Twórcy znani, ale zapomniani”

Od 2 do 31 marca 2011 roku w holu Banku Spółdzielczego w Radziechowach-Wieprzu  można obejrzeć rzeźby Jana Ficonia (1933 – 1979) z Wieprza. Ekspozycja jest częścią większej WYSTAWY – „Twórcy znani, ale zapomniani”.
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 11.03.2011 roku o godz. 14.00 w siedzibie Banku Spółdzielczego w Radziechowach-Wieprzu.
Wśród zaproszonych gości byli między innymi: żona artysty Pani Anna Ficoń z rodziną, Kierownik Działu Etnografii Muzeum Miejskiego w Żywcu Pani Barbara Rosiek, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Pan Leszek Miłoszewski, Kurator Wystawy Pan Zbigniew Micherdziński, Wójt Gminy Radziechowy-Wieprz Pan Grzegorz Figura.

Wystawiona ekspozycja przedstawia dorobek artysty z terenu Beskidu Żywieckiego, który tworzył w ubiegłym wieku. Oczywiście to zaledwie fragment Jego bogatej spuścizny. Jan Ficoń nie doczekał się uznania na wielką skalę, ale Jego dokonania ze wszech miar zasługują na przypomnienie, bowiem bez wątpienia przyczynił się do wzbogacenia kultury  naszego regionu. Jak zresztą sam uważał, że należy tworzyć „dla zachowania pięknej sztuki ludu żywieckiego”. Ten świat niepospolitej wyobraźni, będący odzwierciedleniem pasji, wiary, marzeń i obaw artysty z pewnością należy ocalić od zapomnienia. Podobnie jak pamięć o Nim.
Czy jest to twórca zapomniany? Nie do końca.
Jest to stwierdzenie w zamierzeniu prowokacyjne, dlatego wymaga zastanowienia, zmusza do refleksji. Wystawione eksponaty można obejrzeć dzięki uprzejmości Muzeum Miejskiego w Żywcu i żony Pana Jana -Anny Ficoń, którzy udostępnili zbiory.
 

Ekspozycję przygotowało Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz we współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Radziechowach-Wieprzu.

top