X Zaduszki Narodowe w Radziechowach

Dnia 4 października, na górze Matysce, w Radziechowach odbyły się X Zaduszki Narodowe.

Licznie zgromadzeni uczestnicy mieli okazję podziwiać ciekawie i z rozmachem przygotowane inscenizacje, m.in. króla Jana Kazimierza piszącego na żywieckim zamku odezwę do mieszczan i chłopów, wymarszu górali pod wodzą dziekana żywieckiego Ks. Stanisław Kaszkowica z odsieczą jasnej Górze, bitwy górali ze Szwedami, najazdu na wieś w czasie „potopu szwedzkiego”, czy nawet obrony Częstochowy.

W inscenizacjach brali udział przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, m.in. Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, Podolskiego Regimentu Odprzodowego Cracovia, czy Zbójników łod Zywca. W trakcie uroczystości odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, z udziałem m.in. proboszcza Parafii Radziechowy ks. Ryszarda Kubasiaka.

Po uroczystości, w obecności licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych odbył się Apel Poległych, po którym – w istniejącym na Matysce – Kurhanie Pamięci, złożono ziemię z miejsca kaźni Polaków z Piaśnicy (woj. pomorskie).

Organizatorem głównym oraz pomysłodawcą było (jak co roku) Stowarzyszenie „Dzieci Serc” z Radziechów, wraz z Przewodniczącą Stowarzyszenia Panią Jadwigą Klimonda. Prócz tego w organizacji wzięli udział: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marcina w Radziechowach, Urząd Gminy w Radziechowach-Wieprzu, Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Należy podkreślić, że liczba uczestników Uroczystości z roku na rok systematycznie rośnie, co dobrze wróży na przyszłość, bowiem wydarzenie to staje się trwałym elementem kalendarza wydarzeń lokalnych.

Jednym ze sponsorów Zaduszek Narodowych był Etno Bank Spółdzielczy.

 

top