Zakaz handlu w niedzielę

Sejm przyjął ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Wejdzie ona w życie etapami. W        2018 r. handlować będzie można przez dwie niedziele miesiąca, w 2019 r. w jedną, a w 2020 r. już w żadną.

W które niedziele sklepy będą otwarte? W przyszłym roku w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a za dwa lata – w ostatnią.

Przypomnijmy, że projekt tej ustawy trafił do Sejmu w ubiegłym roku. Podsumowując, w całym 2018 r. biorąc pod uwagę święta i niedziele objęte zakazem handlować nie będzie można przez 33 dni. Natomiast za dwa lata sklepy zamknięte będą przez 51 dni.

Warto wspomnieć o tym, że zakaz handlu w każdą niedzielę w 2020 r. będzie miał wyjątki. Sklepy otwarte zostaną w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, jedną przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele kwietnia, czerwca i sierpnia.

Co ważne, zakaz nie obejmie sklepów internetowych. Na zakupy będzie można wybrać się też na stacje benzynowe i do małych osiedlowych sklepików. Otwarte będą również piekarnie, lodziarnie, cukiernie, sklepy z pamiątkami  i kwiaciarnie. 

 

źródło: www.bankier.pl

top