Zmiany w pensji minimalnej

Pensja minimalna to najniższe wynagrodzenie, jakie można otrzymać w Polsce, pracując na podstawie umowy o pracę. Od 2020 roku pensja minimalna zostanie podniesiona do kwoty 2600 zł brutto miesięcznie.

Od 2020 roku zmieni się nie tylko kwota pensji minimalnej, ale także sposób jej wyliczania – do minimalnego wynagrodzenia nie będzie już wliczany dodatek stażowy.

Pensja minimalna jest prawnie ustalonym, najniższym dopuszczalnym poziomem wynagrodzenia pieniężnego, wypłacanego za pracę na etacie w Polsce. Chociaż pieniądze wypłacają pracodawcy, to tzw. najniższa krajowa jest ustalana jest przez państwo i jest niezależna od poziomu kompetencji pracownika, a także pozostałych składników wynagrodzenia.

Od 1 stycznia 2019 roku pensja minimalna dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę wynosi 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł netto. Od 1 stycznia 2020 roku planowana jest jej podwyżka. Zgodnie z decyzją rządu pensja minimalna wzrośnie o 350 zł do kwoty 2600 zł brutto, co daje około 1877 zł na rękę. Ta podwyżka pensji minimalnej będzie rekordowa, bo pierwotnie proponowano, że jej wzrost nastąpi do kwoty 2450 zł.

Źródło: businessinsider.pl

top